Jak z Nowym Rokiem zmotywować się?

Jak z Nowym Rokiem zmotywować się do realizacji naszych postanowień?

Gdy nastaje kolejny rok wielu z nas podejmuje specjalne postanowienia. Dlaczego? Co chcemy przez to osiągnąć? Otóż najważniejszym celem jest dążenie do szczęścia i dobrego samopoczucia. Trudno to osiągnąć bez zdrowego ducha i ciała. Zdrowe odżywianie, prawidłowa masa ciała, aktywność ruchowa, niepalenie papierosów itd. to niezwykle ważne elementy, które składają się na stan naszego zdrowia i poczucia szczęścia. Co zatem zrobić aby osiągnąć jeden wyznaczony przez nasz cel?

Przede wszystkim najważniejsza zasada: Jeśli chcesz osiągnąć swój wyznaczony cel musisz włożyć w to pewien wysiłek.

Wiele osób jest jednak świadomych tego, że powinny prowadzić zdrowy tryb życia, ale tego nie robią. Dlaczego? Ponieważ brakuje im najczęściej motywacji. Mówią sobie nie chce mi się, nie mam czasu, znajdują wymówki.

Jak zatem samemu zmotywować się do dbania o swoje zdrowie poprzez odpowiednią dietę, czy ruch?

Dobrym sposobem na zmotywowanie siebie jest motywacja innych. Namawiajmy zatem najbliższe otoczenie do zdrowego trybu życia. Nawet nie zauważymy, jak zostaniemy w to wciągnięci. Wybierzemy się ze znajomymi na spacer, czy przygotujmy razem zdrowy posiłek. Świadomość, że nie jesteśmy z czymś sami motywuje nas do działania. Podejmując działania razem z innymi, wspieramy się nawzajem i kontrolujemy nasze postępy.

Kolejną zasadą w motywowaniu się do zdrowego stylu życia jest ciągłość w działaniu. Czyli cokolwiek robimy, nigdy się nie poddajemy. Czyli, jeśli raz zdarzy nam się złamać nasze postanowienie, nie porzucajmy go całkiem. Wyciągnijmy wnioski i kontynuujmy je dalej. Czy jeśli maratończyk upadnie, wraca na początek mety? Nie, podnosi się i biegnie dalej. Każdemu z nas zdarzają się drobne „upadki”, zwycięzcami są Ci, którzy się z nich podnoszą.

Ważna jest zasada małych kroków, zatem nasze postanowienia wprowadzajmy stopniowo. Zacznijmy od dwóch, trzech zmian. Łatwiej będzie nam przestrzegać tych kilku, niż od razu wszystkich. Możemy np. obiecać sobie codzienną dawkę ruchu oraz zwiększenie ilości warzyw i owoców w diecie. Gdy nam się uda, wprowadźmy kolejne zmiany. Nawet nie zauważymy, jak będziemy bliscy ideału.

Ważne jest aby w procesie zmian, nie mówić sobie np. chcę zgubić kilogramy, rzucić palenie itp. tylko będę szczupły i zdrowy lub będę oddychał czystym powietrzem. Mieć w głowie wyobrażenie naszego sukcesu i poczucia szczęścia, które temu towarzyszy.

Myśl dobrze, że na pewno Ci się uda. Złe myśli, obniżające naszą motywację od razu odrzucamy.

Zatem do dzieła!

Autor: Joanna Scheffs (dietetyk Bydgoszcz)