Wszystko o orzechach

1. Czy w codziennej diecie warto pamiętać o orzechach?
Jak najbardziej, w codziennej diecie powinno znaleźć się miejsce na ten znany już w starożytności symbol czaszki ludzkiej. Nic więc dziwnego, że nasi przodkowie zdawali sobie sprawę z dobrodziejstw jakie niesie ze sobą jego spożywanie.
Orzechy wpływają korzystnie na funkcjonowanie mózgu, a tym samym polepszają koncentrację i sprawność umysłową, hamują proces starzenia się organizmu, a ponadto w sposób regenerujący zadziałają na wzrok oraz skórę. Według przeprowadzonych badań osoby, u których orzechy były nieodłącznym elementem diety w mniejszym stopniu zapadały na zawał serca, udar mózgu, cukrzycę typu 2, a nawet choroby nowotworowe. Wspomnieć należy również o tym, że ze względu na swoje wartości odżywcze orzechy zapobiegają anemii, obniżają poziom złego cholesterolu LDL, a każda przyszła mama powinna dowiedzieć się, że na pewno dzięki nim wzbogaci dietę, która pomoże prawidłowo rozwijać się ich przyszłym pociechom.
2. Jakie wartości odżywcze posiadają orzechy?
Fakty mówią, że moc orzechów leży w ich wartościach odżywczych . Odnajdziemy w nich wiele witamin, zdrowych tłuszczów i minerałów. Królują w nich -jedno i -wielonienasycone tłuszcze, ale nie zabraknie witaminy młodości E, poprawiającego humor magnezu, argininy czyli aminokwasu służącego do budowy białka, a także witaminy A oraz witamin z grupy B, kwasu foliowego, potasu, fosforu, żelaza, wapnia, cynku czy błonnika.
3. Czy wartości odżywcze zależą od gatunku? Które gatunki są najcenniejsze dla naszego zdrowia ?
Bez względu na gatunek orzechy mają podobne wartości odżywcze, różnić się mogą zawartością jednonienasyconych kwasów tłuszczowych
Zawartość jednonienasyconych kwasów tłuszczowych w 100 gramach orzechów:
– orzechy laskowe – 48,8 g
– migdały – 33,7 g
– orzechy pistacjowe – 32,5 g
– orzechy arachidowe – 22,9 g
– orzechy włoskie – 9,4 g.
Dla małego przeglądu orzechów porównajmy co może nam zaoferować każdy z gatunków:
Orzechy włoskie- mają mnóstwo witaminy C i E oraz sporo cennego kwasu lanolinowego i kwasu foliowego,
Orzechy laskowe- ze wszystkich rodzajów orzechów zawierają najwięcej wit E, a ponadto bogate są w fosfor oraz magnez,
Orzechy piniowe- doskonałe źródło dobrej jakości białka,
Orzechy brazylijskie- źródło selenu,
Orzeszki ziemne- z kolei zawiarają nawięcej kwasu foliowego, a także pełnowartościowe białko roślinne,
Pekan- witamina A i C, mają najmniej błonnika, ale za to dużo zdrowego tłuszczu,
Pistacje- źródło żelaza,
Migdały- obfitują w witaminę E, PP, witaminy z grupy B, magnez, potas, cynk,
Nerkowce- źródło żelaza, cynku, miedzi i magnezu,
Makademia- bogate w witaminę A, B, E i kwasy tłuszczowe.
4. Czy Polacy chętnie jedzą orzechy, czy raczej pozostają one na uboczu naszej codziennej diety?
Przeciętnie szacuje się, że orzechy należą do niedocenianych produktów w naszej diecie, aczkolwiek obserwując odżywianie się osób przychodzących do naszej poradni zauważam coraz częściej, że jest to bardzo popularna przekąska w ich codziennej diecie.
5. Czy warto traktować orzechy jako przekąskę czy lepiej uważać, by za bardzo się nimi nie objadać?
W codziennej diecie powinno znaleźć się miejsce dla tej zdrowej przekąski, jednakże pamiętać musimy o tym, że mimo swoich cudownych właściwości są bardzo kaloryczne i umiar będzie złotym środkiem w tej poradzie. Ich kaloryczność jeszcze bardziej podwyższyć mogą wszelkiego rodzaju dodatki typu sól, karmel czy cukier, stąd nasza czujność konsumencka powinna zostać zachowana. Orzechy są podatne na zakażenia pleśniami, które wytwarzają substancje rakotwórcze, dlatego ich przechowywanie i źródło z którego pochodzą ma istotne znaczenie. Uważać na nie powinny zwłaszcza osoby cierpiące na alergię, bowiem są jednym z najsilniejszych alergenów i w wyjątkowych przypadkach ich spożycie może spowodować nawet wstrząs anafilaktyczny.
Z orzechów przygotować można mnóstwo wspaniałych przepisów i smakołyków, mogą stanowić dodatek do jogurtów, koktajli czy sałatek, dlatego cieszmy się z ich właściwości i z umiarem korzystajmy z ich pozytywnych korzyści dla zdrowia.
Małgorzata Panek- dietetyk