Dziecko na diecie

Prawie każdy z nas był kiedyś na diecie.  Jest to zatem dość powszechny i częsty proces związany z redukcją masy ciała, nauką zdrowych nawyków, poprawą wyników krwi, naszej formy i samopoczucia.

No właśnie, a co jeśli chodzi o dzieci? Można się zastanawiać, czy w czasie, kiedy organizm rośnie w ogóle można się odchudzać? Jeśli tak, czy w taki sam sposób jak dorośli?

U dzieci zwykle proces redukcji masy ciała wygląda nieco inaczej. W przeciwieństwie do dorosłych, one wciąż rosną i rozwijają się. W tym czasie potrzebują żywności bogatej w składniki odżywcze, aby rosły prawidłowo.

Nadwaga może być przyczyną wielu problemów zdrowotnych. Z czasem może obniżyć samoocenę dziecka, szczególnie takiego, które wchodzi w okres dojrzewania.

Niektóre dzieci mają jednak nadwagę, co wtedy zrobić?  Przede wszystkim proces odchudzania należy zacząć od nauki właściwych nawyków żywieniowych. Powinno się wyeliminować produkty będące źródłem pustych kalorii (słodycze, kolorowe napoje). Z naszych obserwacji, dzieci tyją najczęściej właśnie od tych produktów. Należy również położyć nacisk na zwiększenie aktywności ruchowej.

Niektórym, bardzo otyłym dzieciom, lekarz może zalecić znaczną redukcję masy ciała. W takiej sytuacji pomocna może być wizyta u dietetyka. Wyjaśni jak zmniejszyć kalorie bezpiecznie, przy jednoczesnym dostarczeniu wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Pomoże poprzez rozpisanie jadłospisu, odpowiednio dopasowanego do aktualnej wagi i wzrostu dziecka. Uwzględni jego preferencje smakowe. Naukowcy dowiedli, że już 3 tygodnie wystarczą, żeby wyrobić w sobie nawyk.

Diety, które nie są wzorem odżywiania na całe życie, nie zawierają różnorodnych produktów żywnościowych lub mają zbyt niską podaż kalorii, mogą być niebezpieczne dla zdrowia dziecka. Zabronione jest stosowanie na własną rękę wszystkich restrykcyjnych diet, które obiecują szybką utratę wagi. Drastyczne próby odchudzania, jak np. pomijanie posiłków lub jedzenie samych warzyw, mogą zaszkodzić zdrowiu nieletnich.

Prawdą jest, że nie ma szybkiego rozwiązania, jeśli chodzi o utratę wagi. Mówi się nawet, że proces chudnięcia powinien być tak długi jak trwało przybieranie na wadze.  Zbyt szybki spadek masy ciała dziecka może spowodować efekt jo-jo, czyli powrót do wagi sprzed odchudzania.

U dorastających dzieci należy zwrócić uwagę na możliwość wystąpienia zaburzeń odżywiania. Jeśli młoda osoba, jest gotowa podjąć ekstremalne kroki, w celu uzyskania szczuplej sylwetki, mogą to być zaburzenia odżywiania w postaci bulimii lub anoreksji. W takiej sytuacji niezbędna jest pomoc lekarza i psychologa. Dziecko trzeba otoczyć wsparciem również ze strony bliskich. W okresie dojrzewania nastolatki niekiedy nie akceptują zmian, jakie zachodzą w ich organizmie. Rodzice i najbliżsi powinni być zatem wyczuleni na zmiany w ich zachowaniu dotyczącym jedzenia.

Jeśli dzieci nie potrzebują stosowania diety, w jaki sposób mogą więc uzyskać prawidłową wagę? Wszystkie dzieci mogą po prostu stosować zdrową, racjonalną dietę i mieć dużo aktywności fizycznej.

Każda forma ruchu jest dobra. Mogą to być gry zespołowe, gimnastyka, basen, taniec, a nawet pomoc w codziennych porządkach. Ważne jest również, aby dzieci nie spędzały zbyt dużo czasu przed komputerem, smartfonem czy telewizorem. Więcej czasu powinny spędzać na świeżym powietrzu. Badania dowodzą, że współczesne dzieci mają częściej niedobór witaminy D3, ponieważ mniej czasu przebywają na słońcu. Witamina D3 jest niezbędna do syntezy hormonów tarczycy. Niedobór tej witaminy, może prowadzić z czasem do niedoczynności tarczycy, wolniejszej przemiany materii i otyłości.

Dzieci mogą  sięgać po wiele rodzajów zdrowej żywności. Zrównoważona dieta oznacza sięganie po produkty z różnych grup żywności. Należą do nich:

  • Owoce i warzywa
  • Mleko i przetwory mleczne
  • Chude mięso, ryby, jajka, nasiona roślin strączkowych, orzechy
  • Pełnoziarniste produkty zbożowe

Tego rodzaju dieta, pomoże dostarczyć młodemu organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Na przykład, białko pomaga budować mięśnie i inne struktury organizmu. Wapń pomaga przy wzroście kości. Produkty pełnoziarniste dają energię na cały dzień. Błonnik w nich zawarty, daje uczucie sytości i zapobiega zaparciom. Nadmiar cukru w diecie z kolei może sprawić, że dziecko będzie miało oprócz nadwagi, problemy z koncentracją i będzie nadpobudliwe.

Zachęcamy, aby z dziećmi przygotowywać wspólnie zdrowe posiłki. Nasi podopieczni to uwielbiają, jest to dla nich świetną zabawą. Będzie to również okazją do ważnej w tym wieku bliskości.

Warto zatem dbać o zdrową dietę naszego dziecka oraz zachęcać je do aktywności ruchowej w myśl zasady „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Ważne jest, że sukces będzie tylko wtedy, gdy proces zmian zaczniemy od samych siebie i będziemy wtedy dobrym przykładem dla naszych najmłodszych.

Autor: Joanna Scheffs (dietetyk Bydgoszcz)