Eko w kuchni i na zakupach

Z Dieteco bądź eko w kuchni i na zakupach.

W czasach, kiedy każdy z nas zaczyna myśleć coraz bardziej o naszej planecie chcemy Wam przedstawić kilka prostych wskazówek jak być eko w kuchni i na zakupach.

Wystarczy niewiele. Jeśli każda osoba wprowadzi nawet najdrobniejszą zmianę, na skalę globalną będzie miało to duży efekt, np. nie jedna reklamówka mniej wyląduje na śmietniku tylko aż 40 mln mniej w całej Polsce, a to już robi wrażenie.

Jak być eko na zakupach:

 1. Zabieraj ze sobą własną torbę na zakupy, jeśli jeździsz samochodem dobrze mieć dodatkowe torby zawsze w bagażniku, w razie awaryjnej wyprawy do sklepu. Można też wykorzystać kartony po produktach, które są dostępne w sklepie, a potem wyrzucić je na makulaturę.
 2. Owoce, warzywa i inne produkty, które są w sklepie na wagę, pakuj w woreczki wielokrotnego użytku, dostępne są już w sklepach sieci Lidl i Carrefour, można je również zamówić przez internet.
 3. Pieczywo warto pakować do lnianych woreczków, które świetnie się nadają do jego przechowywania. Papierowe torebki dostępne w piekarniach i marketach mają dodatkową folię, co utrudnia ich segregację.
 4. Mięso i wędliny najlepiej kupować na wagę w sklepach mięsnych do własnych, najlepiej szklanych pojemników.
 5. Ogranicz kupowanie produktów, które zapakowane są w plastik.
 6. Na zakupy zawsze wybieraj się z listą zakupów, wtedy na pewno kupisz to, czego naprawdę potrzebujesz.
 7. Nie rób dużych zapasów żywności szybko psującej się.

Jak być eko w kuchni:

 1. Staraj się unikać marnowania żywności. Jeśli zauważysz, że czegoś możesz nie zużyć, zamroź.
  Zamrażaj najlepiej w pojemnikach wielokrotnego użytku, a nie w torebkach foliowych.
 2. Jeśli zostaną Tobie resztki z obiadu, możesz również zamrozić lub wykorzystać je ponownie, np. nadmiar ziemniaków świetnie nadaje się do przygotowania następnego dnia lub po rozmrożeniu zupy krem np. z zielonego groszku lub szpinaku. Warzywa, resztki kaszy można zużyć
  przygotowując omlet lub pizzę z patelni. Z czerstwego pieczywa możesz przygotować tosty lub zapiekanki.
 3. Resztki organiczne, np. obierki z warzyw i owoców wyrzucaj na kompost.
 4. Do odpadów zmieszanych i organicznych używaj najlepiej worków kompostowalnych (do kupienia w internecie), które rozłożą się same po krótkim czasie.
 5. Naczynia myj używając płynu do mycia naczyń w kostce. Może wkrótce pojawią się automaty napełniające własne butelki, wtedy znacznie uda się ograniczyć ilość odpadów plastikowych. Do mycia naczyń używaj myjek wielokrotnego użytku lub naturalnych, np. myjka konopna lub luffa.
 6. Staraj się ograniczyć używanie ręczników papierowych na rzecz ściereczek wielokrotnego użytku. Można również sięgnąć po ręczniki pochodzące z recyklingu, niewybielane, do kupienia np. w Auchan.
 7. Do sprzątania i czyszczenia blatów używaj naturalnych środków, np. sody oczyszczonej lub samodzielnie przygotowanego płynu (woda + ocet lub woda + ocet + denaturat bezbarwny, w równych proporcjach). Ograniczysz w ten sposób również ilość odpadów plastikowych.
 8. Kanapki do pracy i szkoły pakuj w pojemniki wielorazowe. Wodę zabieraj ze sobą w bidonie metalowym lub szklanym, do kupienia np. w Decathlonie
 9. Nie używaj jednorazowych słomek plastikowych, używaj szklanych, metalowych bądź papierowych.
 10. Zamiast plastikowych naczyń np. dla dzieci wybieraj bambusowe.
 11. Nie zamawiaj zbyt często jedzenia do domu, jeśli pakowane jest w sposób nieekologiczny, generujący dużą ilość odpadów.
 12. Zamiast używać papieru do pieczenia możesz korzystać z maty do pieczenia, do kupienia np. w Ikei, dostępny też jest w internecie kompostowalny papier do pieczenia.
 13. Mam nadzieję, że trochę udało nam się przedstawić najważniejsze zasady bycia eko, zero waste i przyjaznym dla naszej planety.

Wszystkich zachęcamy do wspólnego działania. 🙂

Autor: Joanna Scheffs (dietetyk Bydgoszcz)