Zasady zdrowego odchudzania

Odchudzanie wcale nie jest tak proste, jak się nam wydaje. Często próbujemy zrobić to na własną rękę, ale nam się nie udaje. Co jest, zatem przyczyną naszej klęski? Od czego najczęściej tyjemy? Co zrobić, aby w końcu schudnąć?
Na te pytanie spróbujemy sobie odpowiedzieć.
Proces odchudzania nie powinien być szybki! Mówi się, że powinien trwać tak długo, jak trwało przybieranie na wadze. Zbyt szybka utrata masy ciała, często powoduje utratę wody i mięśni, co w konsekwencji obniża nasz metabolizm. Skutkuje to powrotem do dawnej wagi, czyli następuje niechciany przez nas efekt jo-jo. Prawidłowe tempo chudnięcia to około 0,5 do 1 kg masy ciała na tydzień. Wtedy w pierwszej kolejności tracimy niechcianą tkankę tłuszczową.
Nie głodzimy się! To paradoks, ale prawidłowo skomponowany przeze mnie – dietetyka, jadłospis wcale nie polega na nieustannym głodzeniu. Wręcz przeciwnie jemy 5 smacznych posiłków, które dają nam uczucie sytości. Pewnie zastanawiamy się to niemożliwe, ale właśnie tak jest. Osoby, które odchudzają się prawie nic nie jedząc, znów obniżają sobie tempo przemian metabolicznych. Organizm zaczyna przystosowywać się do nowej sytuacji i zaczyna pracować na zwolnionych obrotach. Gdy dostanie większą ilość jedzenia, zaczyna magazynować (tkankę tłuszczową) na kolejne okresy głodu. Wcale nie chudniemy tak szybko jak się nam wydaje. Po powrocie z głodowej diety często następuje efekt jo-jo.
Postaw na różnorodność! Czyli nie jemy cały tydzień zupy kapuścianej, warzyw, czy samych tłuszczy lub ostatnio modnych białek. Nasz organizm potrzebuje wszystkich składników odżywczych w odpowiednich proporcjach. Niedobór lub nadmiar jednego z nich może mieć poważne konsekwencje dla naszego zdrowia. Czy warto ryzykować, stosując monotonne diety, w celu uzyskania szczupłej sylwetki?
Wybieramy naturalne produkty! Powinniśmy sięgać po jak najbardziej naturalną żywność, najlepiej sezonową, będącą w naszym otoczeniu. Najlepiej, jeśli będzie jak najmniej przetworzona, czyli np. owoc zamiast kartonowego soku, płatki owsiane zamiast gotowych płatków śniadaniowych, zielona herbata zamiast czarnej.
Suplementom mówimy nie! W trakcie stosowania, opracowanej przez nas kuracji dietetycznej, nie zaleca się stosowania ostatnio modnych suplementów. Według reklam, mają pomóc nam schudnąć, a najlepiej zrobić to za nas bez ruszania się z kanapy. Przy odchudzaniu, ważne jest wypracowanie wspólnie z dietetykiem zdrowych nawyków żywieniowych, w końcu nie będziemy przyjmować suplementów przez całe życie. Ich skuteczność nie jest do końca potwierdzona, a w nadmiarze stosowane mogą być szkodliwe dla naszego zdrowia. Tabletki nie mają również niczego wspólnego z naturą.
Błonnik, przyjaciel twojej sylwetki! Wybieramy takie produkty, które dają nam uczucie sytości, czyli zawierają dużą ilość włókna pokarmowego. Najwięcej błonnika zawierają pełnoziarniste produkty zbożowe (ciemny chleb, kasze, płatki zbożowe, otręby, ryż brązowy). Tych produktów powinno być w diecie jak najwięcej. Sporo błonnika zawierają również warzywa i owoce, których powinniśmy spożywać nawet w ilościach 1 kg na dzień! Owoce ograniczamy do 2-3 porcji dziennie, ponieważ mają nieco więcej kalorii i zawierają cukier zwany fruktozą. Warzywa, m. in. kapustę, ogórki, pomidory, sałatę, rzodkiewki, paprykę, sałatę, szpinak praktycznie możemy jeść bez ograniczeń, zawierają niewiele kalorii. Nie zapominajmy o roślinach strączkowych, orzechach, migdałach, pestkach dyni, słonecznika itp. Pomimo, że mają dużo kalorii dają spore uczucie sytości i mogą być świetną, zdrową przekąską w ciągu dnia.
Pamiętaj o białku! Dwa razy dziennie spożywaj produkty białkowe, np. mięso, ryby, jaja, rośliny strączkowe. Białko daje nam uczucie sytości oraz jest m.in. budulcem dla naszych mięśni.
Spożywaj produkty mleczne! Około 3 razy dziennie sięgaj po takie produkty jak, np. mleko, jogurt, kefir, maślanka, twarogi oraz w mniejszych ilościach sery. Udowodniono, że osoby, które spożywają sporo produktów mlecznych rzadziej mają problemy z nadwagą.
Tłuszczu nie za wiele! Używajmy go w ilościach niezbędnych oraz unikajmy tłuszczu pochodzenia zwierzęcego. Wybierajmy tłuszcze roślinne, np. oliwę z oliwek, olej rzepakowy, olej kokosowy – do smażenia; olej lniany (zawiera przeciwzapalne kwasy omega-3) – do sałatek oraz orzechy, migdały, pestki słonecznika itp. Wybieraj chude produkty, np. chude mięso i wędliny, odkrawaj widoczny tłuszcz. Unikaj kiełbas, salami, pasztetów, smalcu, ponieważ mają bardzo dużo kalorii. Wybieraj chude produkty mleczne (mleko maksymalnie 2 %, chude jogurty, twarogi itp.)
Uważaj na cukier i słodycze! Niestety wiele osób walczących z nadwagą nie może obejść się bez czegoś słodkiego. Wszystko, co zawiera cukier ma jednak sporo kalorii i tylko na krótki czas daje nam uczucie sytości. Zaraz potem znów odczuwamy głód i to w większym stopniu. Słodycze stymulują trzustkę do wydzielania dużej ilości insuliny, która wydzielana w nadmiarze zwiększa apetyt i sprzyja odkładaniu tkanki tłuszczowej. W trakcie odchudzania zapomnij również o słodzeniu! Organizm z czasem przyzwyczaja się do nowego niesłodkiego smaku kawy, czy herbaty.
Ruszaj się! Odpowiednia ilość ruchu pomoże Ci w lepszym stopniu spalić tkankę tłuszczową, zatem przyspieszyć spadek zbędnych kilogramów. Ruch świetnie odstresowuje i przyspiesza spowolniony metabolizm. Rozwija tkankę mięśniową, dzięki której zwiększa się nasze zapotrzebowanie kaloryczne i możemy więcej zjeść
Zdrowe nawyki żywieniowe niech będą trwałe! Idealna dieta odchudzająca to taka, która jest wzorem odżywiania na całe życie. Po zakończeniu kuracji powinniśmy mieć ukształtowane zdrowe nawyki żywieniowe, które zostaną w nas na zawsze. Dzięki temu łatwiej będzie nam utrzymać szczupłą sylwetkę na dłużej.

Autor: Joanna Scheffs (dietetyk Bydgoszcz)