Jak zdrowo przetrwać na imprezie

Przed Tobą długo oczekiwana impreza, huczne świętowanie? Masz wątpliwości jak zdrowo przetrwać tą noc? Aby każdy imprezowicz mógł odpowiedzieć na to pytanie zebrałyśmy kilka pomocnych wskazówek:

1. Nie głodź się przed imprezą
Alkohol, który spożyjemy na pusty żołądek łatwiej się wchłonie i szybciej przeniknie do krwi. Przed wyjściem z domu warto zjeść coś pełnowartościowego i lekkiego np. kanapkę z chleba pełnoziarnistego z wędliną i pomidorem.

2. Pij wodę, nie zapominaj o nawodnieniu
Pamiętaj o 5-6 szklankach płynów w ciągu dnia.  Najodpowiedniejsza będzie woda mineralna niegazowana czy sok owocowy lub warzywny. Alkohol zwiększa wydzielanie wody z moczem, więc jeśli tego nie zrobimy możemy doprowadzić do odwodnienia, które po imprezie objawi się suchością w ustach.

3. Pomiędzy toastami
Aby zbyt szybko nie ulec mocy tego co się wypiło pamiętajmy o przerywnikach w postaci krótkiego spaceru na świeżym powietrzu czy pląsów na parkiecie.

4. Uważaj na to co jesz
Nie wybieraj zbyt ciężkostrawnych przekąsek.
Potrawy zawierające w swoim składzie  białko i tłuszcz np. koreczki z serem czy sałatka z kurczakiem tworzą w żołądku swego rodzaju osłonę utrudniającą przyswajanie alkoholu (białko i tłuszcz trawimy bowiem przez kilka godzin).
Uważaj na wysokokaloryczne przekąski (ciasta z kremami, sałatki z majonezem, galarty). Jeśli niektóre z tych potraw poleżą zbyt długo w temperaturze pokojowej, drobnoustroje rozwijające się w szybkim tempie nie jednemu mogą pogorszyć nastrój. Jeśli coś wzbudzi nasze podejrzenia starajmy się tego nie konsumować.
Organizm kobiety gorzej trawi alkohol ze względu na mniejszą aktywność enzymu dehydrogenazy alkoholowej. Poza tym kobiety posiadają mniejszą ilość wody, a większą tłuszczu w składzie swojego ciała. Fakt słabszej rozpuszczalności alkoholu w tłuszczach niż w wodzie jest wytłumaczeniem słusznej tezy, że kobiety mają słabszą głowę niż mężczyźni.

5. Uważaj na to co pijesz
Najmniej kalorii ma wino wytrawne i po takie najlepiej sięgać podczas sylwestrowego wieczoru.

6. Nie mieszaj
Decyduj się na jeden rodzaj trunku i nie mieszaj go z napojami gazowanymi. Dwutlenek węgla w nich zawarty przyspieszy reakcję i spowoduje gorsze samopoczucie. Dobrym wyborem jako dodatku do drinków są soki owocowe, gdyż duża dawka witaminy C pomoże w lepszym trawieniu alkoholu.
Drinki najlepiej jest sączyć powoli, wówczas alkohol dostaje się do krwi stopniowo i organizm łatwiej jest w stanie sobie z nim poradzić.

7. Nie łącz leków z alkoholem
Gdy wspomagamy się farmakologią nie pijmy alkoholu, może to wywołać mnóstwo niepożądanych objawów i być bardzo niebezpieczne dla zdrowia.
W niektórych przypadkach np. gdy połączymy aspirynę z trunkiem możemy wywołać silne działanie odurzające, z kolei gdy drinkom towarzyszą proszki przeciwbólowe konsekwencją będzie uszkodzenie wątroby.

8. Po imprezie uzupełnij płyny
Pamiętaj o płynach po skończonej imprezie np. soku pomarańczowym, grejpfrutowym lub pomidorowym, które przyspieszą metabolizm alkoholu. Dobrze jest też przed snem wypić przynajmniej szklankę wody mineralnej niegazowanej, bo po kilku drinkach jest się odwodnionym, a organizm czerpie wodę z mózgu co z kolei powoduje ból głowy.

9. Nazajutrz zjedz zdrowe śniadanie
Najlepszymi propozycjami śniadaniowymi byłaby np. kanapka z jajkiem na miękko, sałata z gamą innych warzyw i jogurt naturalny, maślanka czy kefir do popicia. Taki posiłek pomoże szybciej oczyścić organizm z toksyn dzięki obecności cysteiny-aminokwasu, który niezbędny jest do oczyszczenia organizmu.

Autor: mgr inż. Małgorzata Panek (dietetyk Toruń)