Pyłek pszczeli

Pyłek pszczeli uważany jest za jeden z najbardziej odżywczych produktów naturalnych. Choć nie jest tak popularny jak miód warto zwrócić na niego uwagę i włączyć go do swojej diety. Podawać go możemy w połączeniu z potrawami np. jogurtem, masłem czy konfiturami. O jego zdrowotnych właściwościach opowiedział nam zaprzyjaźniony pszczelarz.

Jakie korzyści daje nam pyłek pszczeli?

1. Pomaga przy niedokrwistości.

Pyłek pszczeli jest bogaty w dużą dawkę łatwo przyswajalnego żelaza. Za jego pomocą podniesiemy nie tylko poziom żelaza, ale również poziom hemoglobiny.

2. Poprawia apetyt i usprawnia procesy metaboliczne.

Składniki odżywcze znajdujące się w pyłku pszczelim świetnie regulują proces metaboliczny, ponadto zwiększa ono apetyt u dzieci. Zaobserwowano również, iż przyjmowanie pyłku pszczelego podczas przeziębienia pozwala na znacznie szybszy powrót do zdrowia.

3. Poprawia wygląd skóry.
Pyłek można również stosować zewnętrznie, dzięki temu uzyskamy zdrowszą, ładniejszą i młodszą skórę.

4. Jest lekarstwem dla wypadających włosów
Hamuje wypadanie włosów i wspomaga ich porost.

5. Odnawia komórki, dzięki czemu będziemy dłużej młodzi.

Spożywanie pyłku wpływa na odnowę komórkową. Ten proces prowadzi do odmłodzenia skóry, zlikwidowania przebarwień oraz sińców.

6. Pomaga przy depresji.
Pyłek pszczeli w połączeniu z preparatami antydepresyjnym powoduje szybsze wyjście z depresji. Dzieje się tak, ponieważ pyłek kwiatowy ma właściwości tonizujące oraz zwiększające ukrwienie tkanki nerwowej.

7. Poprawia pracę przewodu pokarmowego.
Badania kliniczne wykazały znaczną poprawę procesu zabliźniania się wrzodów dwunastnicy. Zaobserwowano, iż u 82 procent pacjentów poprawił się proces gojenia wrzodów dwunastnicy. Podawano im pyłek pszczeli przez 10 dni.

8. Balsam dla wątroby
Z przeprowadzonych badań możemy dowiedzieć się, iż pyłek pszczeli jest zalecany przy wszelkich stanach zapalnych oraz toksycznych schorzeniach wątroby. Przeprowadzono badanie na 49 pacjentach, przez trzy miesiące stosowano u nich pyłek pszczeli. Następnie po tym czasie wykonano szczegółowe badanie wątroby, które wykazało znaczną poprawę u 45 osób (wcześniej wymienione choroby wątrobowe ustąpiły w 70 procentach). Po dokładnej analizie zauważono, iż pyłek pszczeli spowodował normalizację przemiany lipidowo-białkowej, co spowodowało obniżenie poziomu enzymów wątrobowym w surowicy krwi.

9. Dla par starających się o dziecko
Ze względu na zwartość kwasu foliowego, pyłek pszczeli zalecany jest parom starającym się o dziecko. Poprawia spermatogenezę u mężczyzn i stymuluje owulację u kobiet.

Dawkowanie: dla wzmocnienia jednorazowo 20 g dziennie, a uderzeniowo łącznie 32 g w dwóch lub trzech dawkach przed jedzeniem. Dla dzieci dawki są mniejsze: od 3-5 lat – 12 g dziennie, a 12-16 lat – 16 g dziennie

Autor: mgr inż. Małgorzata Panek (dietetyk Toruń)